Na vine nie je ani Popovich, ani Stern, ale počítač!

01. 12. 2012, 05:09 » Úhel pohledu - Autor: Peter Krajňák


(zdroj: Nbasket.cz)
Predstavte si, že ste trénerom NBA mužstva, ktoré za prvý kalendárny mesiac novej sezóny odohralo až 10 zápasov vonku, z toho posledných 6 v rade za sebou vtesnaných do 9-tich dní. A proti vám stojí protivník, ktorý doposiaľ odohral celkovo 14 zápasov, z toho ten posledný 5 dní pred vašim vzájomným duelom. Vaše mužstvo so starnúcimi hviezdami má pred sebou štvrtý zápas v týždni, zatiaľ čo súper nastupuje na palubovku iba po piaty krát za posledné dva týždne. Nemali by ste nutkanie nechať svoje najväčšie hviezdy oddychovať napriek faktu, že zápas týždňa vysiela televízia prakticky do celého sveta?

Mnohými uznávaný a rešpektovaný tréner San Antonia Spurs Gregg Popovich urobil práve to minulý štvrtok v zápase proti Miami Heat na Floride. Ako hlavný dôvod uviedol vyčerpávajúci rozpis zápasov. Komisár NBA David Stern to pohotovo odmietol, zakýval varovným prstom a pohrozil sankciami, ktoré sa v túto chvíľu dajú vyjadriť aj čislom - $250,000.

Koho je správne viniť za vzniknutú situáciu?

Je jasné, že v dnešnej technickej dobe sú v konečnom dôsledku za vytvorením rozpisu zápasov pre jednotlivé mužstvá počítače. Musí existovať nejaká centrála s tzv. hlavným počítačom a softwarom, v ktorej sa to pred novou sezónou zomelie. Do úvahy sa berú faktory ako geografické vzdialenosti, vyťaženie športových stánkov, televízne práva na vybrané zápasy vysielané celonárodnými televíznymi spoločnosťami atď. Čím je v lige viac mužstiev, tým je logicky ťažšie vyhovieť každému a prísť s rozpisom sezóny, ktorý by bol férový v každom ohľade smerom ku každému mančaftu. Na čo netreba zabudnúť je fakt, že je rozdiel medzi rozpisom napríklad sezóny amerického futbalu, v ktorej sa presúvajú mužstvá s realizačnými týmami počítané na desiatky osôb, resp. hokejom kde okrem ľudí cestuje aj oveľa viac batožiny, a basketbalom kde sa všetko prirodzene počíta v menšom. Preto si NBA môže „dovoliť“ dlhšie road trips aj na väčšie vzdialenosti.

Snaha vyhovieť všetkým však logicky so sebou prináša aj viaceré rozpisové anomálie. Ich najväčśou obeťou túto sezónu sa zdá byť práve Popovichovo San Antonio Spurs. Okrem práve skončeného 6-zápasového výjazdu na palubovky súperov vrámci púhych 9-tich dní čaká texaský tým mamutí 9-zápasový výlet prakticky počas celého februára budúceho roka, ktorý naopak vyústi do protiextrému v podobe 12-tich domácich duelov z celkových 14-tich hraných v marci.

Chápem všetky zainteresované strany.
Chápem fanúšikov, ktorý sa nevedeli dočkať špičkového zápasu v televízii. O to viac tých, ktorí si naň kúpili lístky. Odhliadnuc od toho, že aj tým z lavičky dokázal popreháňať LeBronovu družinu do posledných sekúnd, môžu sa právom cítiť ukrátení. Veď trio Duncan, Ginobili a Parker podľa rozpisu základnej časti sezóny malo zavítať do Miami len jediný krát teraz vo štvrtok. Určite bude zaujímavé sledovať či sa Miami Heat „pomstia“ za svojich fanúšikov koncom marca keď je naplánovaná odveta v San Antoniu a kvartet James,Wade, Bosch a Allen zostane odpočívať doma s blížiacim sa play-off v podvedomí.

Rovnako chápem Gregga Popovicha keď tvrdí, že ak chce jeho mužstvo vyhrať prestížnu ligovú trofej o ďalekých sedem mesiacov neskôr, musí svoje hviezdy po tridsiatke šetriť už teraz a nie až tesne pred zabezpečeným play-off ako to robí každé mužstvo. Ako tréner má na to plné právo.

V neposlednom rade chápem komisára NBA Davida Sterna. Čo sa stalo vo štvrtok večer určite neprospelo lige, za ktorú je zodpovedný. Čo ak si z Popovicha „vezmú príklad“ aj iní tréneri? Fanúšik tak nebude mať istotu, či v zápase, na ktorý si kúpil nelacný lístok, uvidí hviezdy, na ktoré sa dlho tešil. Potrestanie v podobe mastnej pokuty štvrť milióna dolárov sa z tohto pohľadu dá pochopiť.

Dosť však lamentovania o vine. Ako sa dá situácii zo štvrtka predísť?

Ak napríklad už aj pred sezónou jasne atraktívny televízny súboj vychádza ako posledný v sérii viacerých zápasov vonku pre jedno zo zainteresovaných mužstiev, o to viac ak hrá aj deň predtým ako Spurs v Orlande v stredu večer, prečo nevytvoriť rozpis tak aby sa takéto súboje hrali na začiatku road trip-ov a nie na ich konci. Alebo dať týmom aspoň deň voľna pred takýmto zapasom. Atraktivita súbojov, na ktoré by boli hviezdy týmov povinné nastúpiť (ak nie sú práve zranené), by sa určovala v dostatočnom časovom predstihu aj počas samotnej sezóny vezmúc do úvahy fakt, že niektoré týmy môžu mať nečakane lepšiu sezónu než sa všeobecne predpokladalo, ako napríklad Memphis Grizzlies v tej práve prebiehajúcej.

Ďalšou možnosťou je zadať pri vkladaní všetkých premenných do počítača pri tvorbe rozpisu sezóny podmienku, že žiaden tým nemôže mať dlhší ako povedzme 5-zápasový road trip.

Myslím si, že každý lepší počítač by napriek určite nemalému počtu spomínaných premenných takúto úlohu zvládol.

Jáchyme, hoď je do stroje!