Brad Stevens je opět nejlepším manažerem roku
09. 05. 2026, 12:30 » Ocenění hráči - Autor: Jan Petružálek

(zdroj: Nbasket.cz)
Prezident basketbalových operací Celtics Brad Stevens byl již podruhé za tři roky jmenován manažerem roku NBA. Poprvé získal toto ocenění získal již v roce 2024.
Sezóna 2025/26 byla všeobecně považována za „přestupný rok“ pro Celtics. Museli výrazně snížit mzdové náklady a navíc hráli většinu roku bez své největší hvězdy Jaysona Tatuma.
Stevens v minulé mezisezóně provedl řadu úsporných opatření, když vyměnil Jrue Holidaye a Kristapse Porzingise a nechal také odejít Lukea Korneta a Ala Horforda jako volné hráče.
Díky Jaylenu Brownovi, Derricku Whiteovi a Paytonu Pritchardovi v čele a skromně placeným hráčům, jako jsou Neemias Queta, Sam Hauser a Jordan Walsh, kteří hráli klíčové role v rotaci, však Celtics zůstali konkurenceschopní jak před, tak i po Tatumově návratu v březnu. Tým vyhrál 56 zápasů v základní části sezóny, a to navzdory skutečnosti, že Stevens v termínu uzávěrky přestupů provedl další sérii finančně motivovaných transakcí, aby snížil platový strop týmu Bostonu pod hranici luxusní daně.
Na rozdíl od většiny hlavních ocenění NBA na konci sezóny je o ceně „Manažer roku“ hlasováno generálními manažery ligy, nikoli zástupci médií. Stevens získal od svých kolegů 11 z 28 možných hlasů pro první místo a celkově nasbíral 69 bodů. To stačilo k tomu, aby porazil druhého v pořadí Onsiho Saleha - generální manažer Hawks se sice objevil na stejném počtu hlasovacích lístků jako Stevens (17), získal však převážně hlasy pro druhé (10) a třetí místo (6) a skončil s 41 body.
Trajan Langdon z Pistons (šest hlasů pro první místo, 40 bodů), Jeff Peterson z Hornets (pět hlasů pro první místo, 37 bodů) a Sam Presti z Thunder (tři hlasy pro první místo, 25 bodů) doplnili pětici nejlepších manažerů.